NUMERUS

AutoKalibrator

Zobacz także
Plik do pobrania - tu pobierzesz plik instalacyjny programu typu setup.exe (zawiera również dokumentację)
Instrukcja obsługi programu - plik pdf, 463 kb
Zakup programów
Film prezentujący zastosowanie programu do kalibracji na naroża mapy
Film prezentujący zastosowanie programu do kalibracji mapy na siatkę kilometrową
Film prezentujący niektóre funkcje pomocnicze programu

Każdy kto wykonywał choć raz kalibrację mapy wie, że wymaga ona:
- wskazania myszką lokalizacji punktów kalibracyjnych,
- wpisania zestawu właściwych parametrów cyfrowych zależnych od rodzaju użytej mapy.
Prawidłowe wykonanie obu czynności jest jednakowo ważne dla poprawnego funkcjonowania ruchomej mapy w terenie, ale nie są one jednakowo trudne i złożone na etapie kalibracji mapy. Czynności pierwsze są banalne dla każdego kto posiada umiejętność obsługi komputera. Natomiast te drugie wymagają niekiedy głębokiej wiedzy, na której zdobywanie nie zawsze jest czas.
Program AutoKalibrator rozwiązuje ten problem bardzo skutecznie. Dla dowolnej mapy dokonuje doboru właściwych parametrów numerycznych i zapisuje je w generowanym przez siebie pliku kalibracyjnym *.map. Finalna kalibracja w programie OziExplorer sprowadza się do kilku prostych czynności manualnych, tak więc kalibrację zapewniającą poprawną współpracę GPS z mapą może wykonać nawet osoba bez szczegółowej wiedzy na temat stosowanych odwzorowań kartograficznych i układów współrzędnych. Potrzebna jest do tego jedynie znajomość godła mapy i umiejętność posługiwania się myszką. Pełna kalibracja nie powinna zająć więcej niż 2 minuty bez stresów i obaw o efekt finalny.
Przydatność programu wzbogacają opcje dodatkowe, które mogą być bardzo pomocne również dla użytkowników map analogowych nie posługujących się urządzeniami GPS.

Funkcje programu

Zależnie od rodzaju używanej mapy, program realizuje stosowne obliczenia i transformacje układów oraz znajduje właściwe parametry tak, aby finalna kalibracja była zawsze wykonana w systemie WGS84, a więc w pełnym zakresie zgodnym z systemem GPS. Stosowane jest odwzorowanie tożsame z układem współrzędnych płaskich oznaczonym symbolem "1992", jednolicie ciągłym na obszarze całej Polski.
Ze względu na specyfikę i lokalny zasięg niektórych układów współrzędnych stanowiących odniesienie polskich map, program obsługuje mapy i współrzędne w granicach administracyjnych kraju.
W programie wykorzystano algorytmy i procedury numeryczne stosowane w geodezji wyższej, spełnia to z dużym zapasem wymogi zastosowań nawigacyjnych do jakich przewidziany jest program.

Copyright© NUMERUS Wiesław Kozakiewicz www.numerus.net.pl